Serrasalmus Compressus

Serrasalmus Compressus

Serrasalmus Compressus

Serrasalmus Altuvei’den ayrılması zor bir türdür. Fakat hobiciler bu ayrım için şu metodu dile getirmektedirler ve bu ayrımda genellikle balığın yaşının ve büyüklüğünün etkili olduğunu söylemektedirler. Balıkta belirli büyüme zamanlarında çizgiler ve noktalar görülür, daha sonra kalıcı hale gelirler. Bu balıkta yaygın aranan şekil sıkıştırılmış vücut ve bol noktalı, aynı zamanda da hafifçe yukarıya dönük burundur. Oldukça yüksek bir sırta sahiptirler. Kuyuklarının kenarında ince bir banda sahip olabilirler ve bu onlara kuyruklarından dışarıya doğru ”V” şeklinde bir renklenme verir. Bu renklenme yaş ile kararır ve balığa daha karakteristik bir kuyruk verir.

Serrasalmus compressus ve serrasalmus altuvei vücut şekli ve renk deseni olarak benzerdirler. Ölçüler her birini ayırırsa da bu zordur. Serrasalmus compressus profilde ve supra-orbital bölgede (arka kısım) daha iç bükeydir. Omurga üzerinde ise serrasalmus altuvei’den daha dış bükeydir. Serrasalmus compressus serrasalmus altuvei’den daha sağlam, gürbüz bir burna sahiptir. Serrasalmus compressus’un çoğu örneklerinin karın bölgesinin ön profili serrasalmus altuvei’den daha büyük bir öne doğru çıkıntıya sahiptir. Tüm bu özellikler genç balıklarda yetişkinlerden daha belirgindir. Ne serrasalmus altuvei ne de serrasalmus compressus yaygın türler değillerdir. S. altuvei Venezuela Llanos’un temiz sularıyla sınırlanmıştır. Koleksiyonlarda ve söylenilenlere göre doğada da nadirdir.  Söylenilenlere bakılırsa s. compressus Rio Madiera ve çevresiyle sınırlanmıştır.

Akvaryumda

Önerilen; akvaryumda tek bakılmasıdır. Balık bir yüzgeç ısırıcıdır ve hiçbir türle ve grup olarak bakılmamalıdır. 55 gallon (250 lt) bir akvaryum, bol bitki ve ılımlı bir havalandırma gereklidir. Gereksinimleri S. altuvei ile benzerdir ve özenle bakılmalıdırlar.

Yaşam Rengi

Pigmentler s. compressus’u s. altuvei’den ayırmaya yardımcı olur. Genç s. compressus  s. altuvei’den karın ve ön vücutta genişleyen uzun ve yoğun noktalara daha fazla sahiptir. Vücut rengi gri metaliktir. Anal yüzgeç kırmızımsıdır ve siyah renk ile sınırlıdır. Kuyruk yüzgeci siyah terminal bir banda sahiptir. Diğer yüzgeçler şeffaftır. Gözler kırmızımsı turuncudur.

En Fazla Boy

19 cm

Kaynak : www.opefe.com

ÇEVİRİ : Serdar TUFAN

, , , , , , ile etiketlendi

Yoruma kapalı.