Serrasalmus Hastatus

Serrasalmus Hastatus

Serrasalmus Hastatus

Akvaryumlarda yalnız olarak tutulmasını tavsiye ederim. Bu türün davranışının, serrasalmus altuvei ve serrasalmus compressus ile aynı olduğu farz edebiliriz. Muhtemelen bir yüzgeç ısırıcısı. Balık hakkında daha fazla veri toplamaya çalışacağım.

Serrasalmus hastatus, Brezilya’dan piranhaların yeni bir türüdür. Yüksek ölçülü, derine vücutlu bir balıktır ve Rio Branco’dan tanımlanmıştır. Brezilya’nın Rio zencisidir. Vücut yapısı olarak serrasalmusun birkaç türüne benzer. Bu tür, s. altispinis, s altuvei, s. compressus ve s. geryiyi kapsar. Vücutta noktaları yuvarlaktır. Hem de bu türün, s. geryi’nin sırt çizgisi gibi baş boyunca ayrı çizgisi yoktur. Sırt-baş mesafesi bakımından  s. compressusla benzerlik vardır. Çene ve solungaç alanı, s. compressus ve s. altuvei’den bu türü ayırır, göğüs yüzgeç ilaveleri daha kısadır.

S. altuveinin erişkinleri bazen kısa dikey çizgiler oluşturur ve benekler gösterir ama kesinlikle s. hastatusun dikey çizgileri kadar çok değildir. Vücut parlak gümüştür ve mavi tonlardadır. Göz mavi-gümüştür, vücut sırta doğru daha karanlık gri-mavidir, dikey çizgileri mevcuttur.

Hastatus ismi, Latinceden türetilmiştir. (Entymology; mızrak şekilli, sivri uçlu ve yüksek ölçülü)

Kaynak: www.opefe.com

Çeviri: Metehan

, , , , , , ile etiketlendi

Yoruma kapalı.