Serrasalmus Humeralis

Serrasalmus Humeralis

Serrasalmus Humeralis

Serrasalmus humeralis üzerinde yapılan çalışmanın tamamlanması için sistemleştirilmesi gerekmektedir. Jegu serrasalmus eigenmanni ile serrasalmus humeralis’in aynı temele dayanabileceğini, gelecekte daha fazla örnekle daha kesin sonuçlar alınabileceğini belirtir. Türler sınıflara ayrıldığında bu tür serrasalmus hollandi’nin bir uzantısı olarak kabul edilmiştir. Gery’e göre ise bu tür pristobrycon scapularis ile aynıdır. Bu tür serrasalmus ailesinin bir üyesi olarak kabul edilir ancak henüz bilim adamları tarafından kesinleştirilmemiştir. İddiaya göre bu türün ilk örneği 1977’de Dade Country-Florida’da görülmüştür, ancak ilk korunmuş örnekler Miamiden WL Fink tarafından tarafından belirlenmiştir. (Bu balık ilk olarak serrasalmus rhombeus sanılmıştır.) Bazı türler birbirleriyle çok benzer özellikle s. hollandi, s. serrulatus, s. eigenmanni, p. scapularis birbirleriyle çok karıştırılır. Bu türler gelecekte yapılacak detaylı araştırmadan sonra pristobrycon olarak kayıtlara geçebilir ancak yetkili makamlar tarafından araştırılana kadar serrasalmus ailesinin bir üyesi, olarak kabul edilir.

Oyapock’ta toplanan araştırmacılar Rio Kaw ve Rio Araguaia dan toplanan örneklerin birbirlerinden farklı olmadığını ikisininde serrasalmus humeralis olduğunu açıklamışlardır. Bu türün anal yüzgecinde 29-31 çizgi bulunur. Balığın iki tarafında eşit olarak dağıtılmış toplam 44 yanal çizgi mevcuttur. Lateral çizgisinde küçük ölçekli 72-82 nokta bulunur. Ectopterygoid dişleri yaşa bağlı olarak azalır, balık 100mm iken 5 ila 7 arasında dişe sahiptir, 180mm olduğunda ise balıkta ectopterygoid diş kalmamıştır. Türün kafa genişliği 3,25cm dir ve bu özellik bu türün serrasalmus serrulatus ve pygocentrus scapularis’den ayrılmasını sağlar. Göğüs yüzgecinde üçgen lekeler ve büyük benekler göze çarpar. Kaudal yüzgecinin tabanında büyük koyu bir leke mevcuttur. Bu türün bazı örneklerinde kuyruk yüzgecinin yan kenarlarında ve anal yüzgecinin tabanında gri lekeler görülmüştür. Yüzgeçlerinde damlalar halinde siyah bir bant vardır. Anal tabanındaki koyu hat çok belirgin değildir. Diğer renkleri tipik serrasalmus renkleridir. Yağ yüzgeci siyahtır, renkleri su şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Norman farklı bölgelerden toplanan topotipleri incelemiştir. Araguia, Maderia ve Xingu havzasından toplanan s. humeralisler ile s. eigenmanniler arasında herhangi bir ayırıcı özellik bulunamamıştır. Bu nedenle s. eigenmanni ile s. humeralis’in aynı tür olması daha muhtemeldir. S. humeralis’lerin yaşam alanında yapılan son araştırmalarda bu türün yeni bir simpatrik formu keşfedilmiştir. (Aynı tür olmasada ikizi olarak kabul edilir.) Bu türün üç faklı havzadan elde edilen numuneleri laboratuvar ortamında incelenmiştir ve morfometrik karakterlerinin çok benzediği görülmüştür. Bu tür bazı özellikleri yüzünden hala s. hollandi’nin bir uzantısı olarak görülür. Bu tür hakkında daha özel bilgiler elde etmek için daha çok numuneyle daha detaylı araştırmalar yapmak gerekmektedir. Bölgede yapılan araştırmalar sırasında hiç s. rhombeus’a rastlanmamıştır. Bunun nedeni olarak s. humeralis’in s. rhombeus’un yaşam alanını işgal ettiği düşünülmektedir.

Dağılım

Amazon nehri havzası,Bolivya – Brezilya ve Peru.

Maksimum Boy

20cm (7,8 inç SL) veya yaklaşık 9 inç

Çeviri: Tolga ERENER

Orjinal metin: angelfire.com/biz/piranha038/humeralis.html

, , , , ile etiketlendi

Yoruma kapalı.