Serrasalmus Irritans

Serrasalmus Irritans

Serrasalmus Irritans

Bu tür biraz karmaşıktır; Uzun burnu ve “V” şeklindeki yüzgeciyle kendine özgüdür. Bu türün 5 ila 9 adet ectopterygoid dişi vardır ve yavrularda daha fazla bellidir. Bu tür serrasalmus sanchezi ile (Peru) benzerlik gösterir. Her iki türün de yakın morfolojik özellikleri vardır. Bazı akvaristler bu türü birden fazla baktıklarını rapor etmişlerdir (100 galon veya daha fazla) ancak bu her durumda bu türün grup olarak bakılabileceği anlamına gelmez. Bu türü kendi türüyle veya başka türlerle grup olarak beslemek istemenin sonucu eksik yüzgeçler, vucut yaralanmaları veya ölüm olabilir. Jeff Concannon birkaç yıl serrasalmuslar ve bu tür hakkında küçük gruplar halinde bakma tecrübesine sahiptir. Jeff ‘e göre türleri gruplamada balık sayısı 5 iken hemen 4 e düşmektedir (Balık ölmüyor sürüden dışlanıyor). Bu 4 balık 1 buçuk yıl kadar yaşamış. Sonra 2 balık garajda ısının çok yükselmesi nedeniyle ölmüş. Şu anda 2 balık birlikte yaşıyorlarmış. Ava sinsice yaklaşması ve pusuya düşürmesi gibi yırtıcı özellikleri bakımından serrasalmus elongatusla benzer özellikler gösterir. Serrasalmus irritans’lar chiclid leri ve yavaş hareket eden catfish’leri tercih eder.

Yaşam Rengi

Bu türün parlak gümüş bedeni ve bir çok küçük siyah noktaları vardır. Bu türün ventral bölgesi metalik turuncudur. ( Yavruların gümüş ) Anal yüzgeci kırmızıdır ama bazı örneklerinde sarı ya da turuncu olabilir. Yaşlı örneklerinde anal yüzgeç iyice kararır ve simsiyah olur. (Siyah bir üçgen gibi). Serrasalmus irritans’ı bilineatus, elongatus ve marginatus la kıyaslarsak; bilineatustan distal kaudal şeritiyle ve onun oranıyla, elongatus tan humeral noktasıyla (yanağındaki siyah leke) ve çıkık vücuduyla (high back) ve marginatustan terminal kaudal yüzgecindeki siyah bandıyla farklıdır.

Üretim

Bu türün üretimi bir hobici tarafından daha gerçekleştirilememiştir. Yavrular için bol bitki gereklidir. Yetişkinler açık nehirlerde bulunur. Serrasalmus irritans diğer serrasalmus türlerine oranla çok daha erken ergen duruma gelir çünkü küçük bir türdür. Orinoco Nehirleri: PH:4.5-7(6.0); 2-8 dH(6); 24-28°C derece. Bu türlerin üretimi daha yapılamadı ama bana göre 756 litrelik bir tank kullanılabilir. Aynı zamanda bol bitkilendirilmiş ve kumlu tank kullanılabilir. Kuraklık dönemi Ekim-Mart, Yağış dönemi Nisan-Eylül dür.

Tarihsel Adları

Serrasalmus Fernandezi (Fernández-Yépez)
Serrasalmo irritans (Peters, 1877)

Dağılım

San Fernando Apure, Venezuela. Holotype (unique): ZMB 10045.

En Fazla Boy

13.8 cm SL (5.43307 inches) or 15.0 cm TL (5.90551 inches).

Kaynak: Opefe

Çeviri: Alparslan Özdemir

, , , , ile etiketlendi

Yoruma kapalı.