Serrasalmus Medinai

Serrasalmus Medinai

Serrasalmus Medinai

Ender bulunan bir türdür. Bu tür küçük akvaryumlarda beslenebilir. Medinai saldırgan bir yüzgeç yiyicidir. Bu sebepten dolayı akvaryumda tek bakılmalıdır. Bakımı diğer serrasalmus türlerinden farklı değildir, yinede bu türü diğer piranhalarla karşılaştırmak iyi bir fikir olmayabilir.

Serrasalmus medinai ile venezueladan yakalanan pygocentrus caribalar birbirine çok benzer. Bu iki tür birbirinden bazı karakteristik özelliklerle ayrılır.

Serrasalmus medinai, genç pygocentrus caribadan bazı özellikler ile ayrılmaktadır. Bu özellikler şunlardır:

– Kafatası sağlam alt çene kısa ve belirgindir, bulldog ağzı gibi.
– Ectopterygoid dişleri çok sayıda (5-8adet) ve güçlüdür.
– Sırt yüzgeci büyüklüğü orta seviyededir.
– Baz yağ yüzgeci belirgindir.
– Pre-anal omurga mevcuttur.

Balığın omurgasında genellikle 35 küçük ölçekli kemik bulunur. Yanal çizgi sayısı genellikle 70’dir. Pre-pelvik serrae sayısı genellikle 23’tür. Göğüs kafesi kemikleri kısa dallı ve geniş tabanlıdır ve genellikle 18 adettir.

Aldığı Renkler

Vücutları çok sayıda gümüş sim ve ventral bölgeye yaklaştıkça azalan siyah noktayla kaplıdır. Pygocentrus cariba ve serrasalmus neveriensis’den farklı olarak aperkula açıklığında büyük bir humeral leke bulunur. Ventral bölgedeki yüzgeçler erişkinlerde metalik kırmızımsı-turuncu, yavrularda ise gümüş renktir. Kafa gümüşi lateral ve lateroventral bölge sarımsıdır. İris sarıdır ve göz çevresinde koyu bir bant vardır. Opercula ventrally’de yuvarlak lekeler vardır. Sırt bölgesi ise koyu mattır. Anal yüzgeçte genellikle küçük ölçekte siyah bir bant vardır. Kuyruk sokumuyla üçüncü posterior siyahtır. Peduncle bölgesinde geniş siyah bir bant vardır. Göğüs yüzgeçleri erişkinlerde hafifçe kırmızımsı, yavrularda ise şeffaftır. Sırt ve pelvisteki yüzgeçlerde şeffaftır.

Yukarıda anlatıldığı gibi pygocentrus cariba ve serrasalmus medinai birbirine çok benzer. Morphometric (şekil ölçümü) renklere bağlı olarak çok yakındır. Bu iki balığı yavru iken karakteristik özellikler kullanarak ayırt etmek çok zordur. Tek fark pygocentrus caribada olmayan ectopterygoid dişleridir.

Serrasalmus medinai’lerin paktoral, pelvik ve anal yüzgeçleri parlak ve kırmızıdır ve bu pygocentrus caribaların genç haline benzer. Serrasalmus medinai ile en büyük farkları pygocentrus caribalrın daha küçük ve daha çok olmasıdır. Serrasalmus medinai ile serrasalmus neveriensis arasındaki fark ise serrasalmus medinai’nin üzerindeki lekeler serrasalmus neveriensis’de çok daha azdır.

Boyutları

S. medinai büyük bir piranha türü değildir, maximum 14-15cm boya ulaşırlar. Güzel bir piranha türüdür. Erişkin boyuna ulaşması zaman alır.

Bulunduğu yerler

Venezuela – Guarico – El Polvero, Rio San José

Çeviri:Tolga ERENER

Kaynak: angelfire.com/biz/piranha038/medinai.html

, , , , , , , , ile etiketlendi

Yoruma kapalı.