Serrasalmus Nalseni

Serrasalmus Nalseni

Serrasalmus Nalseni

Yandaki fotoğraf serrasalmus nalseni türünün yaşayan ilk renkli fotoğrafıdır. Bu fotoğraf Ivan Mikolji tarafından çekilmiştir. Balığı Venuzuela’lı bir balıkçı yakalamıştır. Ivan Mikolji daha sonra bu türle ilgili doğal habitatında su altı videoları çekmiştir.

Nalseni, serrasalmus ailesinin bir üyesi olarak kabul edilir. Bu tür serrasalmus eigenmanni – serrasalmus humeralis – serrasalmus aureus – serrasalmus hollandi ve serrasalmus serrulatusa çok benzer, ancak vücut şekli ve işaretleri bu türlerle farklılık gösterir. Bu farklılığın ekolojik mi yoksa coğrafi farklılıktan mı oluştuğu bilinmemektedir. Bu tür hakkında detaylı inceleme 1996 yılında Antonio Machado Allison (Universidad Santral De Venezuela) tarafından yapılmıştır. Bu türün tanımlanmaya çok ihtiyacı vardır. Bu yüzden gelecekte daha fazla konuşulacaktır.

22 Mayıs 2010

Serrasalmus nalseni hakkında bu günlerde yeni bir makale yayınlanmıştır. Bende kaybolan holotype (Yeni bir türün tanımlanması ve isimlendirilmesine temel olan tür, holotip) malzemesinden ve neotype (türlerin alt türlerini tanımlamak için kullanılan örnek) malzemesinsen edindiğim bilgileri birleştirerek birkaç gün içinde buraya ekleme yapacağım. Muco De Biologia ve Universidad Santral De Venezuela 2009 yılında sadece birkaç numune yakaladığını bildirmiştir.

Özet

Biz serrasalmus nalseni hakkında yeni numuneler üzerinde yapılan araştırmalara dayanarak daha kapsamlı kaynaklar oluşturmaya çalışıyoruz. Bu türü tam olarak tanımlamamız için morfometrik (şekil ölçümü) ve meristik (canlının sayı ile ifade edilebilen özellikleri) özelliklerini bilmeliyiz. Bu türü canlıyken incelemeliyiz çünkü bazı özellikleri sadece canlıyken incelenebilir.

Tanım

S. nalseni nadir bulunan bir türdür,1969 yılında Fernandez – Yepez tarafından bulunmuştur.

Özellikleri

Gövdesi sıkıştırılmıştır, sırtı yüksektir, ön dorsal omurgası vardır, burnu sivridir, ectopterygoid dişleri genelde 4 – 5 adettir, göz çapı orta boydadır, sırt yüzgeci orta boydur ve 13 – 14 çizgiye sahiptir, yağ yüzgecinin tabanı küçüktür, kaudal yüzgeci büyüktür.

Kemik Yapısı

Omurgası 38 küçük ölçekli kemikten oluşur, 80 adet yanal çizgiye sahiptir. Göğüs yüzgecinde 24 – 25 adet çizgi bulunur. Post pelvic’te 8 – 10 çizgi bulunur. Omurgaları kısa ve geniş tabanlıdır.

Benzer diğer türlerle farkı;

S. Elongatus:Sırt yüksekliği / Renkleri / Çok sayıda küçük ventral leke.

S. Fernandezi:Sırt yüksekliği / Göz çapı / Renkleri / Sırt yüzgeci

S. Hollandi:Sırt yüksekliği

Sonuç

Bu türün serrasalmus rhombeusa benzediği hakkında görüşler vardır ama yakından bakıldığında serrasalmus nalseni geniş bir kaudal banda sahiptir. başka bir ayırt edici özellik ise serrasalmus nalseninin yüksek sırtıdır. Bu tür kolaylıkla serrasalmus rhombeus ile karıştırılabilir. serrasalmus nalseni serrasalmus irritans ile de benzerlik gösterir. Bu iki balığın ayırt edici özellikleri ise renkleri ve vücut şekilleridir. Serrasalmus nalseninin sırtı daha yüksektir.

Aldığı Renkler

Bu türün tüm vücudunda göz çapından büyük bir çok siyah benek vardır. Genel renk tonu metalik yeşildir. Humeral noktası yayılmıştır. Yüzgeçleri koyu renktedir. Kaudal yüzgecin bitiminde geniş bir bant vardır. Sırt ve yağ kuyurğu koyu renktedir.

Alkolun İçindeki Renkleri (Numunelerden Bahsediyor)

Korunmuş örnekler koyu pigmentasyon gösterir, anal yüzgeç çizgilerindeki koyu lekelenme çok açıktır. Kaudal grup çok belirgindir. Humeral leke kendini yayılmış şekilde gösterir.

Dağılım

Rio Uracoa , Temblador ve Barrancas , Venezuela arasında görülür

Maksimum Boy

12,6 cm SL boya ulaşır

Çeviri:Tolga ERENER

Kaynak yazı: angelfire.com/biz/piranha038/nalseni.html

, , , , , , ile etiketlendi

Yoruma kapalı.