Serrasalmus Spilopleura

Serrasalmus Spilopleura

Serrasalmus Spilopleura

Serrasalmus spilopleura, doğada küçük gruplar halinde dolaşan serrasalmus maculatus’dan tek yaşayan bir tür olması sebebiyle ayrılır. Balık gümüşi renktedir ve tüm vücudu sarı yansımalarla kaplıdır. Korunmuş türlerde küçük ve siyah yuvarlaklaşmış noktalar görülür. Bunlar balık 9 cm’i geçtikten sonra kademeli olarak artar ve yan taraflar giderek daha çok kararmaya başlar. Öndeki bölümler ve anal bölgenin merkezden uzak olan kenerları, sırttaki noktalar gri ile siyahtır. Kuyruğun alt kısmı karanlık ve siyah bir banda sahiptir. Formdaki genç balıklarda daha belirgindir ve bu, daha büyük balıklarda ise daha dağınıktır.

Akvaryumda

Bazı akvaristler bu balığı grup halinde baktıklarını söylemekteler ancak uzun zamanlı bir rapor verilmemektedir. Bu balıklar yüzgeç ısırıcıdırlar, yani tank arkadaşı gibi bir durum söz konusu değildir. Önerilen; bu balığın tek olarak bakılmasıdır.

Üremesi serrasalmus maculatus gibidir. Amazon’un kurak sezonunda tohumları yedikleri ve yabani otların arasında pusuya yatarak hedeflerindeki balıkların yüzgeçlerini yedikleri bilinmektedir. Bu türün Brezilya’da bazı sarı formları görülür ve hobiciler tarafından serrasalmus maculatus ile karşılaştırıldığında sık sık karışıklığa sebep olur. Gerçektende s. maculatus, s. spilopleura’dan ayrılması zor bir türdür.

En Fazla Boy

25.0 cm

Dağılım

Guaporé R. havzası , Paraná R. havzası : Arjantin ve Brezilya.

Kaynak : www.opefe.com

ÇEVİRİ : Serdar TUFAN

, , , , ile etiketlendi

Yoruma kapalı.