Piranhalarda Beslenme

Piranha BeslenmePiranhalar hususunda bilinen en büyük yanlış; kayıtsızca her şeye saldırdıkları, yedikleri ve kana susamış birer canlılar olduklarıdır. Bu kesinlikle doğru bir tanımlama değildir, asla zevk için öldürmezler. Bu yüzden piranha akvaryumlarında başka balıkların da yüzdüklerini görmek sizleri şaşırtmasın.

Özellikle amazon için hayati önem taşıyan görevleri vardır. Bunlardan en önemlisi leşleri hızlı bir şekilde tüketerek etrafa yayılacak hastalık, mikrop vb. şeylerin önüne geçmiş olurlar. Beslenme açısından sınır tanımadıkları ve ayrım yapmadıkları tek zaman kuraklık zamanıdır. Sağlam olsun olmasın yiyebilecekleri her şeye hatta kendi türlerine bile saldırıp bu zorlu dönemi atlatmaya çalışırlar. Onun haricindeki dönemlerde büyük ve sağlıklı balıklara pek rağbet etmezler genelde kendilerine daha iyi fırsatlar ararlar.

Serrasalmus cinsi piranhalar yapı itibarı ile sürü halinde dolaşmayı pek sevmeyen balıklardır. Serrasalmus spilopleura, serrasalmus maculatus ve serrasalmus geryi’lerin ise çok büyük olmayan sürüler oluşturdukları bilinmektedir. Bunları istisna olarak niteleyebiliriz. Ailenin çoğunluğunu oluşturan türler ise genelde asalak bir beslenme tarzını seçerler. Özellikle büyük balıkların protein yönünden zengin olan kuyruk ve yüzgeçleri ile beslenirler ama uygun fırsatları da yakaladıkları takdirde değerlendirirler. Tabi bu türler, ülkemizde çok az akvaryum hobicisinde bulunan balıklardır. Genelde tanklarında tek olarak beslemektedirler.

Yukarıda ki bölümde anlattığım genel olarak beslenme karakterleri ve doğal ortamlarındaki beslenme şekli idi. Şimdi ise akvaryum ortamında nasıl sağlıklı besleyebiliriz ona gelelim.

Akvaryum Ortamında Beslenme

Bu konuda canlı yem her zaman bir tartışma konusu olsa da bunun bu balıklar için bir gereksinim olduğu unutulmamalıdır. Balıklar, doğallıklarını sergilemeleri açsısından canlı yeme ihtiyaç duyarlar. Bu daha çok akvaristin kendi tercihidir. Canlı yem verip vermemek akvaristin kararına kalmıştır.

Genel olarak diyetlerinde tavuk eti, hindi eti, dana yüreği her zaman bulunur. Alabalık ve sazanlar da parçalara ayrılarak menüye dahil edilebilir. Parçalayarak yedikleri için kıyma verilmesi uygun bir tercih değildir. Çok sık olmamak kaydı ile karides ile beslenebilirler.

Deniz ürünleri ile beslemek pek uygun değildir balıkları yağlandırmadan tutun, tuzdan ileri gelen hazımsızlık sorunlarına kadar bir dizi olumsuzluk ile karşılaşabilirsiniz. Ancak haşlanmış ve iyi temizlenmiş, yıkanmış karidesler sık olmamak kaydı ile verilebilir. Balıkların renkleri için iyidir, protein değeri açısından zengindir.

Kuş, fare, kedi gibi besinleri vermek zaten hiç uygun olmayan bir davranış şekli olmakla birlikte gerekte yoktur. Ayrıca hamster ve fare gibi canlıların her zaman için virüs ve bakteri taşıyabileceklerini de unutmamak lazım.

Hasta ve ölü balıkları da vermek de potansiyel tehlikedir. Tankın durumu gayet steril, balıklar da sağlıklı olabilir ve hastalıklara da bünyeleri gereği mukavemet edebilirler. Ama riske girmeye gerek yoktur. Özellikle ölüm sebebini tam bilmediğiniz canlıları akvaryumcudan alıp ya da çevreden piranhalarımızın yemesi için getirilen ölmüş canlılarda bu durumu dikkate almak gerekir.

Pek çok piranha sever özellikle kolay ve ucuz olduğu için japon balığını yem olarak tercih eder ama bu sağlıklı bir tercih değildir. Bu balıklardaki “Thiaminase” enzimi balıkların B vitamini metabolizmasını bozmaktadır. Japon balığı yem olarak tercih edilecekse yemlere karıştırılarak ya da akvaryum suyuna enjekte ederek vitamin B kompleksi verilmesi gerekecektir.

Yavruluktan Erişkinliğe

Piranha üretimi kolay olmadığı için lespistes, moli vb. canlılar gibi tanklarımıza çok ufakken ziyaret etme olasılıkları çok zayıftır. Genelde pet shoplardan 2-3-4 cm den itibaren bulunurlar. Bundan daha ufak boyları ise özellikle doğduktan hemen sonra artemia ve yumurta sarısı 1 cm civarında ise tubifex gibi besinler ile besleyebiliriz.

Tavuk, dana yüreği, uygun boylarda halka halinde alabalık, sazan, karides ve piranhaların boyuna göre canlı yemler (isteğe bağlı). Özellikle yavru piranhaları iyi beslemek gerekmektedir, bu hem ileride alacakları renkleri açısından, hem de bu boylarda hızlı bir gelişim gösterdikleri için gereklidir. Özellikle 10 cm den sonra günlük beslenme periyodlarının yerini 1 günlük 2 günlük aralar şeklinde düzenlemek yerinde olacaktır. Bu ayrıca sindirim sistemleri içinde oldukça faydalı olacaktır. Doğada da her zaman yiyecek bulamadıkları göz önüne alınmalıdır.Özellikle 15 cm ve sonrası için beslenme aralığını 3-4-5 günlük aralıklar şeklinde yapmak mümkün olabilmektedir. Ayrıca dorsum bölgelerinde (sırt yüzgecinin önünde) depolanan yağ stokları ile de uzun süreler (3-4 ay) aç kaldıkları opefe.com da yapılmış deneyler neticesinde ispatlanmıştır.

Bazı piranhacılar balıklarını kuru yemler ile de beslemektedir. Özellikle tercih Tetra discus yemidir. Bunu alışkanlık haline getirip ana menünün bir parçası haline sokmak son derece sakıncalıdır. Bu balıkları doğallıklarından uzaklaştıracak ve kolay beslenme yoluna itecektir. Çok zorunlu haller dışında vermemenizi tavsiye etmiyorum.

Buraya kadar piranhaların doğada nasıl beslendiklerini, özellikle bize ilgilendiren kısmı olan akvaryum ortamında hangi besinler ile nasıl beslendiklerini anlatmaya çalıştım. Son olarak tavsiyelerim sürekli yem çeşitliliği yapmanız ve mümkün olduğunca habitatlarına uygun tarzda beslenme şeklini seçmeniz olacaktır.

, , , , , ile etiketlendi

Yoruma kapalı.