Serrasalmus Manueli

Serrasalmus Manueli

Serrasalmus Manueli

Serrasalmus manuelli, en büyük piranha türlerinden biridir. Bugüne kadar yakalanmış en büyük manuelli 50 cm boyundadır. Genç balıklarda solungaç üzerinde büyük lekeler bulunur. Ayrıca şekil itibariyle serrasalmus gouldingi ile arasındaki benzerlikten dolayı bu lekeler tanımlamada en büyük etkendir. Vücudun üzerinde siyah hafif belirgin, dikine çizgiler bulunur. Genç balıkların rengi gümüş ve yeşil karışımıdır. Solungacın arkasında siyah bir leke bulunmaktadır ve bu leke balık olgunlaştıkça daha silik bir hal alır. Yetişkin Manuelliler tipik serrasalmus kafa şekline sahiptirler. Balık tamamen gümüş renk alır ve kuyruğu “V” şeklinde siyahtır.

Akvaryumda

Büyük boyutlara ulaşabildiğinden dolayı tankınızın da oldukça büyük olması gerekir. Tek bakılması gereken bir türdür. 150*50*50 boyundaki bir akvaryumda ömür boyu rahatlıkla bakılabilir fakat daha büyük akvaryumlarda daha büyük boylara ulaşabilir.

Serrasalmus manuelli süper egzotik bir balık olduğundan dolayı suyunuzun kalitesi ve oksijen seviyesi oldukça yüksek düzeyde tutulmalıdır. pH 6.8-7 arasında olması uygundur. Isı 22-27 C derece arası olmalıdır. Balığın bakımı zor olduğundan yeni hobicilere önerilmez.

Bulunduğu bölge

Llanos/Venezuella, Rio Amazonas, Rio Xingu, Rio Negro’dur

Besin

Beslenmesinin %80 inini çeşitli balıklar oluşturur. Canlı balık veya ölü balık ile beslenilebilir. Ayrıca solucan ve çeşitli böcekleri de yiyebilirler ve nadir olsa da bitki, tohum ve meyve ile beslenebilir.

Kaynak: www.opefe.com

Çeviri: Serhat Şekerkıran

, , , , , , ile etiketlendi

Yoruma kapalı.