Serrasalmus Rhombeus

Serrasalmus Rhombeus

Serrasalmus Rhombeus

Bu balık için harita kullanamayız çünkü, balık tüm Güney Amerika nehirlerinde görülür. Balık yayılmıştır fakat orijinal olarak rhombeus’un çıkış yeri Guyana olarak düşünülmektedir. Bazı serrasalmus rhombeus türüne dahil olan balıklar ise aslında orijininin başka balıklar olduğu düşünülmektedir. Fakat bu ancak DNA ları hakkında daha fazla bilgi edinmemizle ispatlanabilir.

Serrasalmus rhombeus, siyah piranha olarak adlandırılır fakat “siyah piranha”, Amerika yerlilerinin genel olarak kullandığı bir isimdir. Sadece rhombeusa özel bir isim değildir. Siyah rengi piranhalar arasında çok yaygındır, özellikle çiftleşme durumundakiler için. Hobiciler tarafından siyah piranha olarak adlandırılan balık serrasalmus niger’dir.

Serrasalmus rhombeus, değişik şekillerde, büyüklükte ve renklerde ortaya çıkabilir. Bu hala araştırılan bir meseledir. Her ne kadar balığın şekli değişse de göz rengi hiç değişmez ve yetişkinlerde kırmızıdır. Pygocentrus normanni olarak adlandırılan bir türün (1964) daha sonraları serrasalmus rhombeus olduğu anlaşılmıştır (1972). Bu tip bir daha görülmemiştir fakat, elde bulunan tek örnek rhombeus olduğunu açıkça kanıtlar.

S. rhombeus’un bazı türleri 450 mm boylara ulaşabilir ve bu boyda siyahtırlar. Nadir olarak grup halinde dolaşabilirler. Balık yalnız yaşayan bir balıktır ve yalnız avlanıp yalnız gezmekten hoşlanır. Noktacıklar bütün türlerin üzerinde bulunur fakat, daha sonradan kaybolur. Bazen kumdan dolayı hemen kaybolabilir. Bazen de yakalandıkları bölgeye göre noktaları çoktan kaybolmuştur.

Guyana da yaşayan rhomların formları daha narindir. Orinoco ve Amazonlarda yaşayan rhomların formları daha farklı ve renkleri daha koyudur. Tek ortak yanları kırmızı gözleridir.

Araştırmacılar, s. rhombeus’un birkaç türün birleşimi olduğuna inanırlar. Bazı araştırmacılar ise, catalao gölünde yaşayan balıkların, Solimoes Nehri (beyaz sular) ve Negro Nehri (asidik ve koyu sular) sularının Catalao gölünün suları ile karışarak suyun dengelerinin değişmesi nedeniyle balık yumurtaları üzerinde etkisi olduğunu ileri sürmektedir. Buna interbreeding denir. Bu aşamada yumurtaların kromozomları ve DNA sı değişir. Sonucunda ise farklı görünümlerde rhombeuslar ortaya çıkar.
kırmızı göz, balık 13 cm yada daha büyük olunca tam rengini alır.

S. rhombeus gümüşten, siyaha kadar noktalı yada noktasız, değişik renklerde olabilir. Anal yüzgecin ucu gençlerde siyahtır ve ileride daha koyu bir renk olur. S. rhombeus’un karın rengi türüne göre değişebilmektedir. Örneğin: kırmızı, pembe, sarı, altın rengi ve beyaz alabildiği renklerdir. Yaşlı balıklarda karın rengi ya siyah yada beyaz olmaktadır.
S. rhombeus beyaz rengini küçükken alabilirler. Yerliler tarafından piranha branca (beyaz piranha) olarak adlandırılırlar. Fakat doğal renkleri daha koyu renklerdir. Bunlara yerliler tarafından piranha Negra (siyah piranha) denir.

S. rhombeuslar Araguaia ve Xingu nehirlerinde de görülmüştür. Her ne kadar balığın şekli biraz daha uzun, üzerlerinde benekler olsa da bu balıklar rhombeus çıkmıştır. Bu farklı şekillerdeki ve görünümlerdeki balıkların rhombeus olmadıklarını gösteren bir kanıt henüz yoktur. Bazen bazı hayvan dükkanları tarafından karıştırılmaları mümkündür. Örneğin: compressus olarak satılan bir balık, rhom olabilir.

Akvaryumda

S. rhombeus tek olarak bakılması gerekir. Akvaryumda karartma kullanılması uygundur. Yetişkin rhombeuslar derin su balıkları olduğundan dolayı, yetişkinler için karartma şarttır. Nehir balıkları olduğundan dolayı akvaryumlarda belirli bir akıntı olmalıdır. Motor kullanılması ve akıntının sağlanması balığın sağlığı açısından mecburidir.
Uzunlamasına akvaryumlar yerine kare ve derin bir akvaryum kullanılması uygun olur. Akvaryumun eni balığın dönebileceği şekilde olmalıdır. Ancak bu şekilde kırık yüzgeç sendromunu yenebilirsiniz. Bazı balıklarda üst yüzgeç veya alt yüzgeç kıvrılır, bu da akvaryumun yeterli büyüklükte olmamasından kaynaklanır.
Su ısısı 24-28 C derece arası olmalıdır. Yumuşak, hafif asidik sular, pH 6.8-7.4 arası pH bu balık için en uygunudur.

Büyüme Hızı

12 ayda 7 cm kadar büyüyebilir.
18 ayda 11 cm kadar büyüyebilir.

Yukarıdakiler sadece verilen 2 örnektir.

15 cm olan bir balık 5 sene içinde yaklaşık 20 cm olur. Bu söylenene bakarsak balığın büyüme hızı oldukça yavaştır. Başka kaydedilen bir örnek ise; 8 cm olan bir balık 6 senede 23 cm olmuştur. Ortalama bir büyüme hızı yoktur. Balık 55-60 cm boylarına ulaşır fakat, bu boya ulaşmaları uzun zaman alır. Oldukça ağırlaşabilen bu balık bir akvaryumda 5 kg olabilir. Üreme zamanında balık çok az yem yediğinden dolayı büyüme hızı oldukça düşer. Bu zamanlarda yüksek proteinli besinler verilmelidir.

Akvaryumlarda beslenme dikkat edilmesi gereken bir husustur. Gereken miktarlarda ve standartlarda yem verilmez ise balık geç gelişir ve geç büyür. Büyümede etkisi olan bir diğer unsur da tankınızın boyutlarıdır. Her zaman balık için yeterli alan olmalıdır. Ayrıca su dengeleri çok önemlidir. Unutmayın ki başlangıçta rhombeuslar çok yumuşak ve besin yönünden zayıf akvaryumlarda bakılmalıdır. Daha sonraları balık adapte olacağından dolayı bir sorun yaşanmaz. Bu güne kadar yakalanan en büyük rhom 50 cm boyundadır.

Gizlilik ve Besin

Küçükken balığın açık renkte olmasının sebebi balığın gizlenmeye ihtiyaç duymasıdır. S. rhombeus yüzgeç yiyici bir balıktır fakat fırsatları da kaçırmazlar. Yiyeceklerinin %82sini yüzgeç ve balıklar, %11 ini çeşitli bitkiler ve tohumlar, %7 sini çıtırdaklı canlılar yani yengeç, ıstakoz gibi canlılar oluşturur. Yavru ve küçük balıklar çok bitkili yerlerde gözlerden uzak yaşarlar. Burada mikro böcekler gibi küçük avlarla beslenirler. Yeterince büyüdüklerinde saklanmaya ihtiyaç duymazlar.

Akvaryumcular

Genelde türleri renklerine göre ayırırlar fakat, piranhalar çok farklı renklerde geldiklerinden dolayı türler kolaylıkla karışabilir.

Kaynak: www.opefe.com

Çeviri: Serhat Şekerkıran

, , , , , , , , , , ile etiketlendi

Yoruma kapalı.