Genel Hastalıklar

Dışa fırlamış gözler

Nedenleri: Bakteriyal enfeksiyon genellikle suyun pis olmasından ileri gelir.

Tedavisi: Derhal su değiştirilir. 1 tablet Oxazole, 100 lt. suya atılır. 4 gün Sonra suyun %50’si değiştirlir.İki gün hiçbir değişiklik olmazsa ise yarım dozajı tekrar edersiniz.

Deride oluşan lekeler.

Nedenleri: Costia ya da Ichthyodo

Tedavisi: 1 tablet Cortim Oxazole, 100 lt. suya atılır. 1 gün Sonra suyun %50’si değiştirlir. İki gün sonra da kalan %50’si değiştirilir.

Saldırganlık, zor solunum, akvaryumun içinde sinirli dolaşma

Nedenleri: Solungaç kurtları

Tedavisi: Masoten’de çok kısa (zehirli) bir banyo. 10 mg., 100 lt. suya atılır (10-30 dakika) (Masoten’de uzun bir banyo için, 50 mg. 100 lt. suya ). Dört gün süreyle banyo. Dördüncü günden sonra su değişimi ve charcoal filtrasyonu. Aynı olayı 1 hafta sonra tekrar ediniz.

Yemek yememe ve jel şeklinde dışkı

Nedenleri: Kurtlar ve intestinal hastalık

Tedavisi: Zehirli Masoten’de uzun bir banyo. Günlük suyun 1/4’ünü değiştirir ve üzerine 1/4 doz Masoten ekle. 4 gün sonra suyun bir kısmını değiştir. ve charcoal filtrasyonu

Pis, beyaz uzun dışkı.

Nedenleri: Nematodelar tapaworms fish leaches

Tedavisi: 100 mg. Praziquantel (a) ya da 500 mg. yomesan (a) 100 ml. suda çözülür. İçerisine canlı sivrisinek larvası atılır. Larva ölmeden balığa verilir. Aynı dozajı 25 gr. flaks ve az miktarda yağ ile karştırınız. 5 gün için 15 yem tableti ya da şırıngayla verebilirsiniz. Discus’un büyüklüğüne göre dozajı 5 şırıngaya bölüp, her gün 5 ml. verebilirsiniz.

Yem yememek, koyu bir renk almak, anormal hareketler, jel gibi dışkı.

(Hole in the head hastalığında, gözlerin üzerinden bir sıvı süzülür. Sert kısmında delikler oluşur)

Nedenleri: Flagellates Örn. Hexamita Octemitus Spironucleus

Tedavisi: Flagyl (A) da uzun bir banyo. 50 lt. suya 1 tablet metronodazol ya da eczaneden sağlayacağınız metronidazol. Dört gün sonra suyun %50’si değiştirilir. Ve aynı tedavi uygulanır. Yem tabletleri ya da şırıngayla verilebilir. Ya da tetra medica hexex ile tedavi edilebilir.

Deri hastalığı, akvaryum dekoruna saldırma

Nedenleri: Bakteri deri hastalığı

Tedavisi: 150 mg. Cpyorampenicol (A) ile 10-30 dakika arası kısa bir banyo ya da 1.gr. (ACRIFLAVINE-TRYPAFLAVIN olarak satılır 2-3 gün için) 100 lt. suya konulur. Daha sonra kısmi su değişimi ve Charcoal filtrasyonu

, , , , , , , , ile etiketlendi

Yoruma kapalı.