Piranha Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Pek çok hobici piranha almak için akvaryumcuya gittiğinde, bulunması zor olan gerçek piranha türleri yerine, akvaryumcular tarafında piranhalara benzeyen ama esasen piranha olmayan bir balık türüne yönlendirilmekte ve en kötüsü piranha adı altında hobiciye satılmaktadır. Bundan birkaç yıl önce bu sorun çok yaygın olarak karşımıza çıkıyordu. Artık iletişimin internet ile yaygınlaşması sonucu insanlar daha bilgili olarak akvaryumculara gidip bu tür kötü durumlara düşmekten kurtulabiliyorlar. Bu nedenle biz de sayfamızdan özel olarak bu konudan bahsetmek istedik.

Aşağıdaki resimler özellikle yeni başlayan arkadaşlar için çok iyi bir karşılaştırma olacaktır. Aşağıdaki ilk resim gerçek etçil piranha balıklarının resmidir.

Alttaki resim ise ismi pacu olan piranha benzeri olan ama aslında piranha olmayan balık türüdür.

Gerçek piranhaları ayırt edebilmek için ilk bakışta en belirgin özellikleri çeneleridir, etçil piranhaların alt çeneleri ileriye doğrudur, pacuların ise düzdür. Genel görüntüleri de dikkatli gözler için ayırt edici olabilir. Pacuların dişleri insanlar gibi düzdür, sadece kesmeye yararlar, tam olarak parçalayamazlar. Yavru piranhaların bir çok yerinde ısırıklar görebilirsiniz kuyruklar yüzgeçlerde yada vücutlarında. Pacular da bunu görmek pek mümkün değildir. O şekil piranhaları almanızda akvaryumcularda satılan bir çok piranhanın havuz üretimi olduğunu unutmamak lazım. Piyasada doğadan direkt olarak yakalanmış balık bulma şansınız çok azdır. Bu farklardan hiç birini ayırt edemiyorsanız da, gerçek piranha almadan önce akvaryumculara “etçil piranha, amazon piranha, ya da nattereri almak istiyorum” şeklinde kendinizden emin tavırlarla konuşun. Bu da bir nebze korunma yöntemi sağlayabilir.

, , , ile etiketlendi

Yoruma kapalı.