Pygocentrus Cariba Türlerinde Üreme

PiranhaYavrularıRapor edilene göre çok az hobici bu türü üretmeyi başarmıştır. Gereksinimleri pygocentrus nattereri den birkaç istisna dışında çok farklı değildir. Bu tür için kuraklık ve de yağmur sezonu tatbik edilmesine ihtiyaç vardır. Fakat sadece bunu yapmak kendi başına yeterli değildir. İyi şartlar, besleme ve bakım hepsi beraber sadece sezonları uygulamaktan daha önemli rol oynar. Seksüel olarak olgun çiftler için akvaryum ebatları en az en az 200 lt olmalıdır. Akvaryumun bir tarafı yoğun şekilde bitkilerle dekore edilir, diğer tarafı ise çıplak bırakılır. Üreme potansiyelindeki balıklara mahremiyet sağlanmalı ve bu yüzden akvaryum kenarlarını balıklarınız sizi görmeyecek şekilde bloke etmelisiniz. Akvaryum dıştan gelecek herhangi bir rahatsızlıktan uzak olmalıdır. Erkeklerin rengi koyulaşır ve dişiler agresif olurlar. Kumları üfleyerek yuvalarını inşa ederler ve/veya bitki köklerine yumurta dökerler.

Rio Orinaca nehrine ait kimyasal değerler izlenildiğinde; pH:4.5-7(6.0); 2-8dH(6) ;75-82ºF(24-28ºC) şeklindedir. Üretim amaçlı sebeplerle su sıcaklığı en yüksek sınırda tutulmalıdır (29ºC). Amazonda üreme alanları Ocak Mart arası kuraklık sezonuna maruz kalırken, Nisan-Eylül arası da yağmur sezonunun etkisi altındadır. Pek çok akvarist su kimyasını uygun değerlerde tutma ve balıklarını yumurtlamaya teşvik etmede pek çok sorunla karşılaşır. Problemin balıklara yumurtlama sezonunda yumurtlamaları için gerekli ortamın benzerini sağlamaya çalışmada ve balıkları çiftleşmek için uygun bir atmosfere sokmakta yattığı görülür. Bu durum sezona bağlı olarak yumurtlayan Çoğu balık türü için doğruyken, şart olmasından ziyade üremek için zorlayıcıdır. Sadece bulundukları habitat yumurtlayabilecekleri zamana ilişkin düzenleyici etkiye sahiptir.

Hobicilere ve iş sahiplerine göre Jim Smith Başarılı bir şekilde bu türü üretmiştir. Jim tankın bir tarafında sürekli çalışan bir hava taşının tutulmasını tavsiye etmiştir. Bu yolla kuraklık sezonu şartlarına benzer koşullar sağladığınız zaman filtreleri kapatabilirsiniz. Mevcut su seviyesini %20 düşürün. Jim’ e göre balıklar barometrik basınç değişikliklerinden etkilenmektedirler ve su düzeni yakın gözlem altına alınmalıdır. Yazar Oregon da yağmur sezonu başlangıcında çok daha fazla üreme öncesi davranış gördüğünü ifade ediyor. Yağmur sezonu başlangıcında su seviyenizi tekrar tam konuma getirin ve filtreleri çalıştırın. Bu noktada peat kullanmanız balıklarınızı üremek için teşvik edecektir. Yağmur sezonu için su ısısı 1 derece yükseltilir. Balıklar amazonda yağmur suyundaki değişimlere tepki gösterirler ve bu onlara üreme sezonuna başlamaları için yardım eder. Fazla vakit sömürücü olsa da, Jim bu formül ile başarıya ulaştığını anlatıyor.

Bu canlıları üretme girişiminde bulunana akvaristlerin hatırlamaları gereken nokta, her bir durumun birbirine kıyasla farklılığıdır. Jim’in balıklarında çalışan bu yöntem sizde olumlu bir sonuç vermeyebilir. Bu işe soyunan hobicilerin yapmak zorunda oldukları şey şartları doğal haline benzetmektir. Her şeyden önemli olan anahtar uygulama ise balıkları üremeleri için koşullandırmaktır. Bu olmadan bütün emeğiniz vakit kaybıdır. Bu türe ve gereksinimlerinin neler olduğunu dair bilginiz ve sağduyunuz tatmin edici sonuçlar almanızda size yardımcı olacaktır.

Şu andaki bilimsel çalışmalara göre, cinsiyetle irtibatlı olarak, %50 yetişkinlik seviyesi erkekler için 165mm, dişiler de ise 188 mm boyda meydana gelmektedir. Dişi ve erkek balıklar her yıl Ocaktan Nisana kadar gonadal değişime maruz kalırlar. Sperm ve ovum üretimi kapasitesi ise Temmuz ve Ağustos arasına tekabül eder.

Opefe

, , , , ile etiketlendi

Yoruma kapalı.