Yeni Başlayanlar İçin

İlk olarak tank kurulumu ve sırasıyla yapılması gerekenler…

Tank Kurulumu

Balıkları almadan önce öncelikle uygun tank oluşturmak gereklidir. Yavru piranhalar saklanma ihtiyacı duyarlar, bu yüzden bol bitkili, kütüklü, geniş bir tank kurmak en doğrusu olucaktır. Tank en az 250 lt olmalıdır, ufak tanklarda piranha beslenmez! Ph 6-6,5 su ısısı 26 derece, oksjen hava motoru ile değil; ya bol miktarda bitki ile, ya da yüzey sarsıntısı ile elde etmek en doğrusudur. Hava motoru hem doğal bir görüntü olmuyor, hemde fazla oksijen ph yükselmesine sebep oluyor. Kum alırkende ışığı yansıtmayacak koyu renkte kumlar tercih edilmelidir. Piranhalar fazla ışıktan rahatsız olurlar ve strese girerler. Tank içinde kaya veya sert cisimler olmamasına dikkat edelim, kaya ph yükselttiği gibi piranhalar’ın ani hareketlerinde dişlerinin kırılmasına neden olur.

Balık Seçimi

Uygun şartları sağladık, sıra geldi balık seçimine. Balıklar mümkün olduğunca yavru olarak alınmalıdır. Akvaryumcuda baktığımız zaman aynı tankın içindeki en büyük olanlar seçilmelidir. Bunlar sürü içindeki baskın balıklardır. Balık alırken dikkat edilmesi gereken başka bir nokta da balıklar 5 cm den önce renk almazlar sadece anal yüzgeçleri kırmızıdır, 5cm den ufak olduğu halde başka yerlerinde kırmızılık var ise bu yavrular hormonlu olabilir ve ilerde kısır olma riski vardır. Kendi adıma tavsiye etmiyorum. Bunlara da dikkat ettikden sonra en az 6 tane olmak üzere balıklar satın alınır. Artık balıklar bizde ve yeni ortamlarına alışma süreci başladı. Bu süre içinde balıklar fazla rahatsız edilmez. Işık, günde 16 saat açık kalacak şekilde ayarlanır. Bu arada yemlemeye başlayabiliriz.

Yavrularda Yemleme

Yavrularda yemleme günde 3-4 kez azar azar yapılır. Yavrulara ne vermeliyiz? Eğer çok ufaklarsa (1,5-2cm) artemia, kurt, kıyılmış solucan verebiliriz. Daha büyüklerse bir parça tavuk atıp parçalamaları için önlerine atılabilir. Bu işlem dişlerininin gelişmesi için çok faydalıdır. Bu tavuk, hindi yüreği veya tavuk yüreği olabilir. Kırmızı et vermeme taraftarıyım, zira ağır geliyor balıklara. Yemedikleri kalan parça kısa sürede sudan alınmalıdır. Bu işlemi günde 3-4 kez tekrarlayarak balıkları hızlı bir şekilde geliştirmek mumkündür.

Yaklaşık 33 gün sonra. Gelişme ap açık ortada… Bu arada yavrular yavaş yavaş renklenmeye başlarlar solungaç kapaklarına dikkat edin.

Şimdi sıra dekor değişikliğine geldi. Artık tam tersi saklanma yerlerini kaldıracağız ki; balıklar alışmaya başlasın. İşte yeni dekor… Bu dekorda balıklara saklanma yeri değil, daha çok gezme yeri açmak gerekir. Artık yemleme şeklini değiştiriyoruz.

Gençlerde Yemlenme

Artık balıklar iyice dişlendi, bir eti çok rahat kopartıcak şekilde çeneleri güçlendi. Günde bir kere büyük bir parça tavuk, hindi yüreği, kırmızı et hariç yağsız herşey olabilir. Mümkün olduğu kadar elinizden yedirmeye çalışın. Su yüzeyinde ilk önce harekesiz bir şekilde eti tutun ve gelmelerini bekleyin gelmezler ise daha hazır değiller demektir. Burada sabır devreye giriyor; ister bekleyin, ister salın eti içeri, size bağlı. Beklerseniz aşağıdaki videoda olduğu gibi balıklarınız olur.

Artık balıklar’ın renkleri oturmaya başladı. Renklerdeki gelişme fark etti görüldüğü gibi. Artık yemleme size kalmış bol çeşitli taze gıdalar kullanmak şartı ile devam ediyoruz. Bu resim tank’a koyduktan 4 ay sonra. Renklerdeki farkı görüyorsunuz.

Burada da sürü lideri ve diğer üyelerin üstünlük dansını görüyoruz. Balıkların içindeki en baskın balık sürü lideri olur ve yeme ilk o saldırır.

Artık renkler mükemmel ilerlemeye başladı. Normalde wild (doğadan yakalanmış) olmayan balıklarda bu denli renkleri görmek imkansız gibi bir şeydir. Çok ama çok iyi beslenmeleri ve su değerlerinin sabit olması şarttır. İşte renkler..!

Piranhalar 10-12 cm olana kadar tam renklerini alırlar. Bu dönem 1 yıl kadar uzayabilir. Daha sonra benekler yerini yavaş yavaş pullara bırakır. Yıllar ilerledikçe, eğer balık zamanında iyi beslenmemiş ise renkler erken solmaya başlar. Bu wild balıklarda geçerli değildir, onların renkleri kolay kolay solmaz. En güzel renklere sahip olan balıkların başında “süperred” ve “piraya” gelir. Pirayalarda renkler neredeyse tüm vucuda dağılır. Süperred’lerde ise kan kırmızı bir hal alır. Caribaları da unutmadan yazayım; onların da renkleri çok güzel olur. Diğerlerinden ayırmak çok kolaydır, solungaç kapaklarının hemen üstünde siyah benekleri olur.

Bu fotoğrafta balık 7 aylık ve yaklaşık 7-8 cm civarı, son halleri bu şekilde…

Bu fotoğrafta da hepsi bir arada. Oldukça güçlü bir sürü oldular..

Bunlarda son halleri, artık olgun birer piranhalar.

, , , , , , ile etiketlendi

Yoruma kapalı.