Tuz Kullanımı

Piranhalar için koruyucu ve düzeltici olarak kullanılması gereken en önemli etken kaya tuzu yani iyotsuz tuz dur. Amazonda 1 gram bile tuz yoktur ama ona bakılırsa piranhada akvaryum balığı değildir. Tuz koruyucu olarak etkilidir fakat iyileştirme konusunda fazla etkili değildir. İlaçlardan daha etkili olduğu kesindir ama piranhaların iyileşmesi çok zordur. Piranhalar zor hastalanan balıklardır ve bu yöntemleri yaparsanız, benim gibi çok uzun süreler piranha besleyip, tek kayıp bile vermezsiniz.

Tuz Kullanımı

Kaya tuzunu akvaryuma uygulamak için;
– Bir su bardağına ılık su koyduktan sonra tuzu içine atın ve erimesini bekleyin.
– Tuz eridikten sonra bardağın içindeki suyun yarısını çöpe dökün ve geri kalanı, akvaryumda akıntının fazla olduğu bir bölgeden suya boşaltın.
– Hastalık sonrası kullanılan fazla tuzun alınması için 12 saat sonra %40-50 dip suyu çekin.

Koruyucu Olarak Tuz Kullanımı: 2 haftada bir, akvaryuma yeni dekor malzemesi veya bitki ekledikten sonra ve akvaryumda her su taze su eklediğinizde koruyucu olarak tuz kullanmanız tavsiye edilir. Tuz koruyucu olarak çok etkilidir.

Tedavi Amaçlı Tuz Kullanımı: Su ısınızı 29-30’a çıkartıp hava motoru bağlayın ve akvaryumunuza yukarıda anlatılan gibi tuz ekleyin ve ekledikten 12 saat sonra %30 dip çekerek, bu işlemi 3 gün arka arkaya uygulayın. En son gün %50 dip çekerek akvaryumunuzu eski haline getirebilirsiniz. Eklediğiniz taze sular kesinlikle dinlenmiş su olması gerekir.

Kaya TuzuTedavi Tankında Tuz Kullanımı: Ufak bir tank veya büyük bir bidonda tedavi için;
– Tedavi kabını akvaryumdan aldığınız su ile doldurun.
– İçine aynı yöntemle çok miktarda tuz atın.
– Ana akvaryuma tuz atıp, 5-6 saat sonra %30 dip çekip yerine taze su ekleyin.
– Tedavi kabındaki ısıyı 29-30’a çıkartıp hava motoru bağlayın.
– Balıkları 12 saat sonra ana akvaryuma alın ve tedavi kabındaki suyu çöpe dökün.

Tuz Miktarı Akvaryum Hacmi
Yukarıda yazdığım her başlığın ayrı bir miktarı vardır. Fazla tuz her zaman zararlıdır. Kullanacağınız miktarları aşağıdaki gibi olmalıdır;

İri tuz = leblebi büyüklüğünün yarısı kadar olan tuz büyüklüğü.

Koruyucu: 100lt başı 3-4 tane iri tuz
Dekor & Bitki ekleme: 100lt başı 1-2 tane iri tuz
Tedavi: 100lt başı 8-10 tane iri tuz
Tedavi Kabı: 10lt başı 1 iri tuz

Tuz Temini
Kaya tuzunu, turşucularda, büyük marketlerde vs. bulabilirsiniz. Ben en son belediye buzlama arabalarından aldığım bir poşet tuzu kullanıyorum.

, , , , ile etiketlendi

Yoruma kapalı.